قیمت رنگ و بررسی کیفیت رنگ های مختلف

قلم مو های رنگی

زمانی که موضوع تغییر دکوراسیون خانه مطرح می‌ شود، ساده ترین و کم هزینه ترین راهی که ممکن است به ذهن هر شخصی برسد این است که رنگ دیوارهای خانه عوض شود. اما این به بدین معنا نیست که باید رنگ آمیزی خانه را با کمترین هزینه و قیمت انجام داد زیرا هر کسی که یک بار نقاشی سطوح مختلف را تجربه کرده باشد می داند که زمان و انرژی لازم برای پیاده سازی لایه های رنگ روی دیوار تا چه اندازه به کیفیت رنگ وابسته است. در واقع این که قرار است دیوارهای آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق خواب یا نمای بیرونی خانه تغییر کند می تواند به طرز چشمگیری روی هزینه های مربوط به آن موثر باشد.

در واقع میتوان گفت قیمت رنگ رابطه مستقیمی با کیفیت آن دارد.

علت تفاوت قیمت رنگ ها

برای بررسی این موضوع ابتدا باید با عناصر تشکیل دهنده رنگ ها آشنا شد تا علت تفاوت قیمت رنگ به خوبی روشن شود. رنگ ها از حلال ها، رنگدانه ها و رزین ها تشکیل می شوند که در ادامه به شرح آن ها پرداخته می شود.

رنگدانه(پیگمنت):

رنگدانه ها ذرات ریز و درشتی هستند که طیف رنگی یک رنگ را مشخص می کنند و وظیفه پوشش سطوح را بر عهده دارند. هم چنین رنگدانه ها اغلب از رنگ در برابر اشعه ماوراء بنفش و سایر اثرات جوی محافظت می کنند و در نتیجه ثبات و طولانی شدن آن را تضمین می کنند. این عناصر به دو دسته رنگدانه های اصلی و رنگدانه های ثانوی ( فیلر ها ) تقسیم می شوند. رنگدانه های اصلی آن هایی هستند که منجر به پوشش سطوح می شوند، فارغ از این که رنگ کاملا خشک شده یا هنوز خیس است. در این میان «تیتانیوم دی اکساید» پرهزینه ترین رنگدانه است و مستقیما در پوشش رنگ های خیس موثر است. این رنگدانه در انواع رنگ اکریلیک نما داخلی آیسافام ، رنگ اکریلیک نما خارجی آیسافام، تمام پلاستیک آیسافام، نیم پلاستیک های آیسافام مورد استفاده قرار گرفته است.

اما رنگدانه های ثانوی ( فیلر ها ) رنگدانه های کم هزینه ای هستند که وزن یا حجم بیشتری به رنگ می دهند. این نوع رنگدانه ها فقط به پوشش رنگ در حالت خشک کمک می کنند و برای کنترل درجه براقیت آن ضروری هستند. برخی از رنگدانه های ثانوی عملکرد رنگ را در مناطقی که نیاز به مقاومت در برابر خراشیدگی یا مقاومت در برابر سایش احساس می شود فراهم می کنند. این نوع رنگدانه ها معمولا از خاک رس، سیلیس، کربنات کلسیم، تالک و اکسید روی تشکیل می شوند.

رزین:

رزین عنصر اصلی در آرایش یک لایه از رنگ است. وظیفه رزین این است که رنگدانه ها را در جای خود نگه می دارد و همه مواد تشکیل دهنده رنگ را به یکدیگر متصل می کند و ویژگی محافظتی لازم را به آن می دهد. به دست آوردن نسبت صحیح رزین در رنگ، تفاوت زیادی در ظاهر و دوام آن ایجاد می کند. رزین تنها ماده ای است که باید در ترکیب رنگ حضور داشته باشد، به طوری که عدم وجود آن به طور کلی همه چیز را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین در یک جمله می توان گفت که، رزین رنگدانه ها را به هم متصل می کند تا محصول نهایی به صورت یکپارچه ایجاد شود.

سه نوع از رزین ها که بیشتر از سایر انواع آن در ترکیب رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد، شامل پلیمرهای اکریلیک، پلیمرهای آلکید و پلیمرهای اپوکسی است.

پلیمرهای اکریلیک:

با استفاده از مواد افزودنی غنی شده ایجاد می شوند. این پلیمرها با دمای محیط سازگار شده و به سرعت خشک می شوند و قابلیت پخش بیشتری به رنگدانه ها می دهند. همچنین در برابر مواد شیمیایی، گرما، حلال ها مقاوم هستند و ظاهری شفاف به رنگ می دهند. از سوی دیگر کار با رنگ را آسان تر می کند ، زیرا چسبندگی و انعطاف پذیری خوبی دارند.

پلیمرهای آلکید پلیمر مستقر در استر است که با اسید چرب یا روغن تغییر می یابد. این پلیمرها نیز انعطاف پذیرند و به کار بردن آن ها بسیار آسان است. هم چنین در مجاورت هوا به خوبی مقاوم و سخت می شوند.

پلیمرهای اپوکسی:

از واکنش یک پلیمر و پیش پلیمر تشکیل می شود و در گروه اپوکسیدها قرار می گیرد. این پلیمر در هنگام ترکیب با سایر واکنش دهنده ها، یکی از قابل اطمینان ترین و پرکاربردترین اشکال رزین را ایجاد می کند. یکی از مزایای استفاده از پلیمرهای اپوکسی مقاومت آن ها در برابر حرارت و ضربه است که منجر به ماندگاری طولانی آن ها می شود. هم چنین سرعت انقباض آن ها هنگام خشک شدن بسیار کم است. این پلیمرها خاصیت چسبندگی فوق العاده ای دارند.

حلال:

حلال مایعی است که رنگدانه و رزین را در خود به صورت معلق نگه می دارد. این عنصر اجازه می دهد تا رنگ به طور مساوی روی سطح پخش و بعد از خشک شدن تبخیر شود. به عبارت دیگر می توان گفت که حلال ها اجزای مختلفی را که در فرمول رنگ استفاده می شود (مانند رنگدانه و رزین) حل و پراکنده می کنند، و قوام لازم برای کاربرد رنگ روی سطوح را فراهم می کنند. پس از استفاده از رنگ، حلال تبخیر می شود و به رزین و رنگدانه اجازه می دهد فیلمی از رنگ (یک لایه رنگ) را روی سطح تولید کند و به سرعت خشک شود. استفاده از حلالها در رنگ ها، گزینه های مختلفی را در بین پوشش های بادوام و تزئینی و رنگ های براق برای مصارف داخلی و خارجی فراهم می کند. از حلال ها هم چنین می توان برای رقیق کردن رنگ و جلوگیری از ایجاد توده استفاده کرد. حلال هایی مانند استرهای گلیکول اتر به برخی از رنگ های تزئینی و رنگ های اسپری اضافه می شوند تا از خشک شدن سریع  آن ها در مجاورت هوا جلوگیری شود. خاصیت آهسته تبخیر شدن این حلال ها به این معنی است که نقاشان می توانند رنگ صاف و بی عیب و نقصی را بر روی سطوح اعمال کنند که زیبایی، دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

 

 

قلم مو رنگین کمان

بنابراین سوالی که مطرح می شود این است که اگر این عناصر در تمام رنگ ها یکسان هستند، پس چه چیزی باعث تفاوت قیمت در رنگ های مختلف می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که کیفیت رنگ ها، تعیین کننده قیمت آن ها هستند. در حقیقت هزینه های پنهانی وجود دارد که همراه با رنگ های بی کیفیت به مشتریان تحمیل می شود. رنگ ارزان تر با حجم بیشتری از حلال ها (مایعات) رقیق شده اند و حاوی ذرات بزرگتر رنگدانه هستند. در واقع به همین دلیل است که رنگ های بی کیفیت نیاز به پوشش بیشتری دارند و چون دوام بالایی ندارند، خیلی زود به نگهداری نیاز دارند. پس می توان گفت اگر چه خرید رنگ بی کیفیت می تواند در ابتدا به کاهش هزینه ها کمک کند اما پس از پیاده سازی آن ها نیاز به استفاده از لایه های متعدد احساس می شود که به معنای استفاده بیشتر از آن و خرید حجم رنگ بیشتر است. از سوی دیگر همان طور که اشاره شد رنگ کم کیفیت ماندگاری زیادی ندارد و این تفاوت بعد از چند ماه مشاهده خواهد شد.

اما رنگ های با کیفیت با رنگدانه های ظریف تر ، درجه کیفیت بالاتر و مقدار بیشتر تهیه می شوند، بنابراین محصول نهایی، رنگ یکنواخت تری را روی سطح ایجاد می کند و این بدان معنی است که سطح مورد نظر به جای چند لایه با یک لایه رنگ پوشانده خواهد شد. این رنگدانه ها به رنگ کمک می کنند تا نواقصی که روی سطح قرار دارند به راحتی پنهان شوند. از سوی دیگر این رنگ ها ماندگاری بیشتری دارند و می توانند بدون ترک خوردگی یا کمرنگ شدن تا مدت ها روی سطح باقی بمانند. این امر به ویژه در صورت نیاز به نقاشی قسمت های داخلی پر رفت وآمد مانند ورودی خانه ها، آشپزخانه و حمام یا نمای بیرونی منزل بیشتر صادق است. استفاده از یک رنگ با کیفیت باعث می شود دیوارهای داخلی و خارجی و براق شدن آن مدت زمان طولانی تری ماندگار بماند، زیرا در فرمول آن تدبیری برای جلوگیری از سایش منظم و در همه نوع شرایط محیطی در نظر گرفته شده است. با توجه به این تعاریف می توان گفت که اگر چه صرف هزینه کمتر منطقی تر به نظر می رسد، اما از طرف دیگر پوشش بهتر رنگ با کیفیت به معنای خرید رنگ کمتر است. بنابراین می توان با خرید کمتر رنگ با کیفیت و با پیاده کردن دولایه رنگ، سطح مورد نظر را به خوبی پوشش داد.

از سوی دیگر تمام رنگ ها شامل عنصر رزین هستند، اما رنگ های با کیفیت بالا از بهترین نوع آن ها استفاده می کنند. این رزین ها به محصول کمک می کنند تا از ابتدا به درستی روی هر سطحی حالت چسبندگی را ایجاد کنند. رزین های خوب هم چنین از رنگ ها در برابر لایه لایه شدن، ترک خوردگی، کپک زدن و پودر شدن محافظت می کنند. از آنجا که رزین ها گران ترین ماده در هر نوع رنگ هستند، مسلما در رنگ های ارزان قیمت رزین ها با کیفیت پایین استفاده خواهد شد، به عنوان مثال در فرمولاسیون رنگ پلاستیک، رنگ های با کیفیت از رزین های کوپلیمر سه مونومره و در رنگ بی کیفیت از رزین های هموپلیمر و رزین های کوپلیمر دو مونومره استفاده می کنند.

یکی دیگر از مزیت های رنگ با کیفیت زیبایی ظاهری آن ها است که به طرز مشهودی از رنگ های کم کیفیت یا بی کیفیت بهتر است. زیرا این رنگ ها از نظر قوام روی سطح اجرایی غلیظ تر هستند و به همین دلیل می توانند به راحتی روی یک سطح کشیده شوند. و از آن جایی که پوشش بهتر و نیاز به لایه های کمتری دارند، آثار قلم مو یا غلتک روی آن ها باقی نمی ماند.

ویژگی دیگر رنگ های با کیفیت علاوه بر زیبایی آن ها، توانایی در محافظت از سطوح است. این رنگ ها از قابلیت محافظت در برابر کپک و فساد برخوردار هستند. رنگ هایی که کیفیت پایین تری دارند، دارای این مزایا نیستند که می تواند منجر به یک کار با کیفیتِ پایین شود. رنگ های ارزان قیمت ممکن است فقط یک سال از سطوح محافظت کنند، در حالی که رنگ های با کیفیت بالا می توانند چندین سال این مسئولیت را به عهده داشته باشند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم رنگ های با کیفیت که می تواند در بهبود کیفیت زندگی مشتریان آن موثر باشد، سادگی نگهداری از آن ها است. نگهداری از رنگ های با کیفیت بالا کار ساده ای است زیرا این رنگ ها خاک و لکه را جذب نمی کند و به همین دلیل می توان به راحتی آن ها را تمیز کرد. بنابراین اگر برخی نشانه های آلودگی روی سطوح پوشیده شده با این رنگ ها مشاهده شود، توصیه می شود که به جای استفاده از قلم مو از پارچه استفاده کرد تا از آسیب رساندن به رنگ جلوگیری شود. هم چنین برای بازیابی رنگ محو شده می توان از چند لکه رنگ با کیفیت استفاده کرد تا مناطق آسیب دیده مجددا اصلاح شود. علاوه بر این رنگ های با کیفیت مانع از رشد کپک ها می شوند که می تواند به حفظ سلامتی و ساختار خانه نیز کمک  کند.

از مزایای رنگ های با کیفیت می توان به این نکته نیز اشاره کرد که پیاده کردن این رنگ ها توسط قلم مو و غلتک راحت تر از رنگ های بی کیفیت یا کم کیفیت است. بنابراین نیازی نیست وقت و هزینه بیشتری برای انجام یک پروژه با کیفیت و حرفه ای صرف شود.

در میان محصولات آیسافام و در میان رنگ پلاستیک، رنگ تمام پلاستیک 100 ( PA 88  ) آیسافام نسبت به رنگ نیم پلاستیک 110 ،220 و 330 دارای کیفیت و ماندگاری بهتر و همچنین مقرون به صرفه تر است. مهمترین مزیت رنگ های محلول در آب آیسافام، سرعت انجام کار و پوشش چشمگیر، مقاوم در برابر کپک، مقاوم در برابرشرایط جوی، دارای فناوری مقاوم در برابر ضربه و لکه، ماندگاری و چسبندگی عالی، فاقد اثرات مخرب زیست محیطی و دوستدار سلامتی مشتریان است. پوشش تئوری این رنگ 9 متر مربع بر لیتر است که با خرید 2/5 گالن از این رنگ می توان مساحتی حدود 70 متر مربع را پوشش داد.

از سوی دیگر رنگ اکریلیک براق، نیم براق و مات نیز از جمله رنگ های با کیفیت شرکت آیسافام هستند که می توان از آن ها برای رنگ آمیزی سریع، زیبا و بادوام سطوح داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده کرد. این رنگ های باکیفیت بالا مقاومت بسیار خوبی در برابر فرسایش و ترک خوردگی دارند، مقاومت در برابر شستشو، پایداری در برابر نور خورشید، عدم نفوذ آب و مواد قلیایی از مهمترین ویژگی های این محصولات است. پوشش تئوری این رنگ ها به طور متوسط 13 متر مربع بر لیتر است و دو هفته پس از پیاده سازی و خشک شدن قابلیت شستشو خواهند داشت.

شاید قیمت رنگ اکریلیک بسیار با کیفیت آیسافام در مرحله ابتدایی بیشتر از سایر رقبا به نظر بیایید ولی با اطمینان خاطر میتوان گفت که پوشش و دوام آن به مراتب چندین برابر بقیه رنگ های موجود در بازار است.

قلم مو رنگارنگ

 

 

 

چگونه می توان در هزینه های مربوط به رنگ آمیزی صرفه جویی کرد؟

اما برای صرفه جویی در هزینه ها می توان موارد کوچکی را نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال برای نقاشی سقف ها می توان از رنگ های با کیفیت متوسط نیز استفاده کرد. در واقع از آن جایی که سقف ها از دسترس دور هستند و با گذشت زمان کمتر کثیف می شوند، نیازی به استفاده از رنگ های با ماندگاری بالا در آن ها نیست. از سوی دیگر چون رنگ سقف ها در مرکز توجه قرار ندارد، می توان از رنگ های معمولی تر در آن ها استفاده کرد.

از بین محصولات آیسافام رنگ نیم پلاستیک 220 آیسافام و رنگ نیم پلاستیک 330 آیسافام برای این منظور مناسبند. اگرچه این رنگ ها رنگ های درجه دو و سه آیسافام هستند اما به نسبت رنگ های درجه یک بسیاری از برندها کیفیت بالاتری دارند. بنابراین پیشنهاد می شود که از این رنگ برای نقاشی سقف های داخلی و سقف های دارای نقاشی قدیمی استفاده شود تا به طور همزمان هم در هزینه ها صرفه جویی شود و هم از یک رنگ با کیفیت برای نقاشی سقف ها بهره گرفته شود. به عنوان مثال مهمترین مزیت های رنگ های نیم پلاستیک، بوی کم و محلول بودن آن در آب است که باعث می شود این رنگ ها نسبت به دیگر رنگ های روغنی و اکرلیک سریع تر خشک شوند و بوی بسیار کمی نیز داشته باشند. همچنین رنگ نیم پلاستیک آیسافام، مقاوم در برابر کپک و شرایط جوی نامساعد بوده و  دارای فناوری مقاومت در برابر ضربه و لکه است. ماندگاری و چسبندگی عالی، فاقد اثرات مخرب زیست محیطی و دوستدار سلامتی مشتریان از دیگر مزایای این رنگ نیمه پلاستیک است. در این میان یکی از مهم ترین مزیت های رنگ نیم پلاستیک330 آیسافام، داشتن کوتاه ترین زمان خشک شدن نسبت به رنگ های هم خانواده خود است و تنها  در مدت ۳۰ دقیقه سطح آن خشک می شود و زمان خشک شدن عمقی آن نیز ۲ ساعت می باشد. قابل ذکر است که پوشش تئوری رنگ نیم پلاستیک 220 آیسافام 8 متر مربع بر لیتر و پوشش تئوری رنگ نیم پلاستیک 330 آیسافام 7 متر مربع بر لیتر است.

اما در نمای بیرونی ساختمان ها نمی توان کیفیت رنگ را نادیده گرفت و از رنگ های بی کیفیت استفاده کرد، چون این رنگ ها در معرض آسیب های فراوان هستند و در معرض تمام عناصر از جمله خورشید، باران، برف و یخ قرار دارند. رنگ های با کیفیت بالاتر طراحی شده اند تا ماندگار بمانند و چرخه عمر رنگ را افزایش دهند. برای رنگ های داخلی، کیفیت بسیار مهم است، اما تمرکز این کیفیت بیشتر بر پوشش و دوام است و این که تمیز کردن آن تا چه اندازه ساده است. اما هنگامی که نوبت به رنگ آمیزی قسمت بیرونی ساختمان می رسد، ماندگاری و محافظت از سطوح بیشتر مورد توجه است. بنابراین راهی که به کاهش هزینه ها در این بخش کمک می کند بهره گرفتن از یک رنگ با دوام است، زیرا با انتخاب یک رنگ ماندگار، می توان در یک بازه زمانی بزرگتر در هزینه ها صرفه جویی کرد. هم چنین باید توجه کرد که پیاده کردن رنگ در نمای خارجی به دلیل دشواری هایی که دارد نیاز به پرداخت هزینه بالاتری در بخش نیروی انسانی دارد و با به کار بردن یک رنگ ماندگار می توان در این هزینه نیز صرفه جویی کرد. و در نهایت می توان به نکته مهم دیگری اشاره کرد که یک پوشش مناسب می تواند به نحو احسن از سطوح خارجی ساختمان محافظت کند. در حقیقت با توجه به موارد ذکر شده باید توجه داشت که گاهی صرف هزینه های کم در کوتاه مدت منجر به شکل گیری هزینه های بیشتر در بلند مدت شود. مخصوصا اگر قرار باشد اشخاص به صورت مستقل اقدام به رنگ آمیزی سطوح موردنظرشان کنند. برای این بخش از ساختمان نیز شرکت آیسافام محصولات متنوعی ارائه کرده است. یکی از این محصولات رنگ اکریلیک نما فول سیلیکونی است که بهترین گزینه برای ضد آب کردن سطوح خارجی است و ضمن قدرت پوشش دهی و مقاومت بسیار بالا نسبت به تغییرات شدید دما، رطوبت، وجود املاح، محیط های قلیایی در انواع مصالح، می تواند با حفظ خاصیت تنفس پذیری بستر، سطحی با کیفیت و ماندگاری بالا در انواع شرایط آب و هوایی را رقم بزند. خاصیت آب و غبار گریزی از سطح نما و کلیه سطوح ساختمانی مهمترین ویژگی این محصول است. پوشش تئوری این رنگ 8 متر مربع بر لیتر است و دو هفته پس از اعمال رنگ قابلیت شستشو خواهد داشت. مهمترین مزیت رنگ های سیلیکونی مقاومت آن در برابر آب است. رنگ اکریلیک فول سیلیکونی آیسافام با مقاومت بسیار بالا در برابر آب و با پوشش چشمگیر، فرمول %100 اکریلیک، فیلم مقاوم در برابر شستشو توانسته است این نیاز را به درستی برطرف کند. محصول با کیفیت دیگری که می توان به آن اشاره کرد رنگ اکریلیک نما الاستومری آیسافام است که با بافتی متفاوت و انعطاف پذیری بالا، 100 درصد آب پایه بوده و با کیفیت و چسبندگی بسیار بالا ساخته شده است و برای فضاهای خارجی مخصوصا سطوح سیمانی، بتنی و گچی طراحی شده است. این محصول مقاومت خوبی در برابر شرایط جوی دارد و در برابر آب بسیار مقاوم است. همچنین گزینه ای مناسب برای سقف  استخرها، سونا، جکوزی و سرویس های بهداشتی می باشد. مهمترین مزیت های رنگ های محلول در آب آیسافام، سرعت انجام کار و پوشش چشمگیر، مقاوم در برابر کپک، مقاوم در برابرشرایط جوی، انعطاف پذیری و کشسانی بالا، دارای فناوری مقاوم در برابر ضربه و لکه، ماندگاری و چسبندگی عالی، فاقد اثرات مخرب زیست محیطی و دوستدار سلامتی شما می باشد. پوشش تئوری این رنگ 11 متر مربع بر لیتر است و دو هفته پس از اعمال رنگ قابلیت شستشو خواهد داشت.

در آخر میتوان نتیجه گرفت که قیمت رنگ رابطه مستقیم با کیفیت آن دارد.

هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست.

برای بررسی قیمت های رنگ آیسافام میتوانید به قسمت لیست قیمت رنگ در سایت مراجعه فرمایید.

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و خرید