آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک)

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 1

نقاشی سرامیک

در مجموعه مقالات «آموزش گام به گام نقاشی ساختمان» شرکت رنگسازی آیسافام اطلاعاتی را در اختیار خواننده قرار می دهد تا به کمک آن ها بتوانند به صورت گام به گام، مراحل لازم برای داشتن یک نقاشی موفق را سپری کند. در بیست و ششمین مقاله از این سری مقالات، به اقدامات لازم برای نقاشی سرامیک پرداخته می شود. در واقع کاشی و سرامیک  یکی از رایج ترین و کاربردی ترین انواع کفپوش ها هستند و در بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. البته سرامیک ها علاوه بر کفپوش، در قسمت های دیگری مانند کانتر نیز به کار می روند.

این کفپوش ها نیز مانند سایر قسمت های خانه ممکن است با گذشت زمان فرسوده شوند و ظاهر زیبای خود. را از دست بدهند. در این شرایط به صرفه ترین راه برای اصلاح و بهبود ظاهر آن ها، رنگ آمیزی مجدد است. باید اشاره کرد که اگر چه رنگ ‌آمیزی سرامیک ها کمی دشوار به نظر می رسد، اما مراحلی وجود دارند که با طی آن ها، می ‌توان مطمئن شد سرامیک ‌ها بدون تعویض، ظاهر زیبایی پیدا ‌کنند. در این مسیر، با آماده‌ سازی مناسب سرامیک ‌ها و انتخاب نوع رنگ و یک درزگیری مناسب، می ‌توان تنها در چند روز یک سطح زیبا با ظاهری کاملا نو داشت.

یک. رنگ اکریلیک و اپوکسی برای نقاشی کاشی و سرامیک انتخاب های مناسبی هستند. در واقع در این پروژه ها استفاده از رنگ های مایع که با دست قابل پیاده سازی هستند، توصیه می شوند. اگرچه این رنگ ها هر دو برای نقاشی سطوح سرامیکی مناسب هستند، اما تفاوت هایی نیز دارند که هنگام انتخاب، باید به آن ها توجه داشت. رنگ اپوکسی ظاهری براق، بسیار بادوام و ماندگار دارد اما به نسبت سایر رنگ ها گران تر است. رنگ اکریلیک برای مناطق پرتردد، دوام رنگ اپوکسی را ندارد، اما پیدا کردن و کار کردن با آن آسان تر است. بنابراین برای مناطقی که دور از دسترس است و تردد زیادی ندارد، انتخاب مناسب تری است.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 2

 

 

دو. پس از انتخاب رنگ مناسب، باید سطح سرامیک را با آب و پاک کننده کاملا تمیز کرد. برای این کار باید ناحیه‌ای که قرار است رنگ‌آمیزی شود را کاملا با یک پاک‌کننده ساینده شست و سپس با یک دستمال تمیز کاملا خشک کردد. از طرف دیگر، می‌توان از یک اسفنج تمیز برای پاک کردن ملایم هر گونه کثیفی یا لکه ‌ای استفاده نمود. قابل ذکر است که می توان از ترکیب یک فنجان سفید کننده با یک گالن آب گرم به‌ جای محلول تمیزکننده‌ ای که در فروشگاه ها عرضه می شوند، استفاده کرد.

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 3

 

 

سه. در گام بعد باید سطح سرامیک را سنباده زد تا هرگونه پوشش براق از بین برود. برای این کار باید کاشی از یک کاغذ سنباده 180 یا 220 استفاده کرد و سطح سرامیک را با دقت سنباده زد. اما باید توجه داشت که پس از سنباده زدن حتما با استفاده از یک پارچه خیس، گرد و غبار ایجاد شده را پاک کرد. کاغذ سنباده باعث ایجاد ساییدگی ها و ناهمواری های کوچک در سطح می شود. این ساییدگی ها منجر به چسبیدن رنگ به سرامیک می گردد و نتیجه نهایی را زیباتر و با کیفیت تر می کند. یکی از نکات مهم در این مرحله این است که باید توجه داشت که هدف از سنباده زدن، از بین بردن براقیت اضافی باقی مانده روی سرامیک، بدون آسیب رساندن به آن است

همان طور که در بالا اشاره شد، پس از پایان فرآیند سنباده زدن، باید سطح را مجددا با یک دستمال خیس تمیز نمود. اما مهم است که پس از این کار، به مدت 24 تا 48 ساعت منتظر ماند تا سطح سرامیک کاملا خشک شود. با این کار آسیبی به لایه های آستر و رنگ وارد نمی شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 4

 

چهار. در گام بعد باید عیوب کاشی و دوغاب را بررسی و تعمیر کرد. زیرا تراشه ها و ترک ها علاوه بر این که باعث می شوند رنگ به هم ریخته و غیرحرفه ای به نظر برسد، بر توانایی چسبندگی رنگ به کاشی ها نیز تأثیر می گذارند. بنابراین در صورت لزوم باید کاشی ها را با اپوکسی تعمیر کرد.

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 5

 

پنج. در صورتی قرار است فقط بخشی از سرامیک نقاشی شود، باید سطوح مجاور را با نوار مخصوص نقاشی پوشاند. در واقع از نوار به عنوان راهنما عمل کرده و لبه های مستقیم دورترین نقطه ای را که قرار است با رنگ پوشانده شود، مشخص می کند. این کار از ایجاد یک سایه جدید تصادفی روی سایر قسمت ها جلوگیری می‌کند.

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 6

 

شش. در گام بعد باید سطح سرامیک را با آستر بر پایه روغن پوشاند. توصیه می شود که دو لایه آستر روی سرامیک پیاده شود. این لایه ها باید نازک و یکنواخت باشند. هم چنین باید قبل از پیاده سازی لایه جدید، از خشک شدن لایه قبلی اطمینان حاصل کرد. زیرا در صورت خیس بود لایه اول، لایه دوم به خوبی به آن نمی چسبد. قابل ذکر است که برای رسیدن به یک سطح یکنواخت و صاف، می توان از سخ لایه آستر نیز استفاده کرد اما اگر آستر بعد از 2 یا 3 لایه هنوز کمی زبر و شنی به نظر رسید، می توان سطح را با یک تکه پولیش پشمی به آرامی سمباده زد. قابل ذکر است که قبل از ادامه کار باید منتظر ماند تا تمام لایه های آستر به مدت 12-24 ساعت خشک شوند.

یکی از نکات قابل توجه در این مرحله این است که اگر سرامیک روی دیوار و برای مکان هایی مانند حمام کار شده باشد، باید حتما از آسترِ مخصوص برای مکان های مرطوب استفاده شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 7

 

هفت. در گام بعد باید قسمت های کوچکی از سرامیک را با الگوی زیگزاگی رنگ آمیزی کرد. برای این کار می بایست یک غلطک یا قلم مو را به رنگ آغشته کرد و آن را روی یک تکه مقوا یا سینی کشید تا رنگ اضافی پاک شود. سپس قلم مو یا غلطک را در خطوط مورب در قسمت های کوچک حرکت داد تا سرامیک را پوشش دهد. هنگامی که یک بخش پوشش داده شد، می توان به قسمت بعد رفت و آن را نیز به صورت مورب رنگ کرد. این کار را باید تا جایی ادامه داد که تمام سطح سرامیک پوشانده شود. پس از پایان رنگ آمیزی باید طبق دستورالعمل سازنده رنگ که روی بسته بندی آن ذکر شده است، زمانی را برای خشک شدن رنگ در نظر گرفت.

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 8

 

هشت. پس از خشک شدن اولین لایه رنگ، باید سرامیک را به آرامی سمباده زد. برای این کار باید از یک سمباده 220 گرمی استفاده شود و رنگ را کمی سنباده زد، به این صورت که باید کاغذ سنباده را در دست خود گرفت و روی مناطقی که برجستگی ها یا قطراتی از رنگ دارند تمرکز کرد تا به خوبی مسطح شوند. نکته بسیار مهم در این مرحله این است که قبل از سنباده زدن، حتما باید از خشک شدن کامل رنگ اطمینان حاصل کرد. زیرا در صورت خیس بودن رنگ، ذرات سنباده وارد رنگ شده و کیفیت آن را کاهش می دهند.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 9

 

نه. در گام بعد باید لایه دوم رنگ را نیز اضافه کرد. در این مرحله نیز باید رنگ را در قسمت های کوچک با استفاده از یک غلطک به صورت زیگزاگ پیاده کرد. پس از پوشش کامل سرامیک، باید یک لایه نهایی در خطوط عمودی و بزرگ از بالا به پایین روی  سرامیک اضافه کرد. این کار باعث ایجاد یک سطح صاف و یکنواخت روی رنگ می شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 10

ده. پس از پایان رنگ آمیزی و قبل از استفاده از سطح باید دو الی سه روز منتظر ماند تا رنگ کاملا خشک شود. باید توجه داشت که ممکن است سطح سرامیک پس از یک روز خشک به نظر برسد، اما بهتر است برای اطمینان از خشکی سطح و برای جلوگیری از آسیب زدن به آن، ۲۴ تا ۴۸ ساعت دیگر از سطح رنگ شده استفاده نشود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 11

یازده. در گام بعد باید یک لایه اورتان یا اپوکسی شفاف را روی کاشی و سرامیک زد تا سطحی براق داشته باشد. برای پرداخت نهایی آسان و ارزان، می توان اورتان را در دو لایه روی سطح پیاده کرد و منتظر بمانید تا هر لایه کاملا خشک شود. برای پرداخت بادوام‌ تر و در عین حال گران ‌تر، می توان یک یا دو لایه اپوکسی شفاف را روی کاشی اعمال کرد. قابل ذکر است که می توان از یک لایه پوشش اپوکسی نیز روی رنگ اکریلیک استفاده کرد تا در برابر آب و رطوبت بادوام تر و مقاوم تر شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 12

دوازده. پس از پایان کار، باید نوار مخصوص نقاشی را برداشت تا یک لبه صاف نمایان شود. در زیر نوار هیچ رنگی وجود نخواهد داشت، بنابراین کاشی های سرامیکی یک حاشیه عالی خواهند داشت. اما می‌توان هر لک یا نقطه‌ای که با نوار مخصوص نقاشی پوشانده شده است، را مجددا رنگ کرد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 13

سیزده. در گام بعد و در صورت تمایل، می توان دوغاب را نیز مجددا رنگ کرد. برای این کار می توان با حفظ ظاهر سرامیک ها،  لایه دیگری از دوغاب را با قلم موی نازک نقاشی کرد. این کار باید کاملا با دقت انجام شود تا سطح سرامیک رنگی نشود. اگر این کار به نحو احسن انجام شود می تواند ظاهر تمیز و شفافی را ایجاد کند که سرامیک ها را نیز برجسته تر نشان دهد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 14

چهارده. پس از خشک شدن کامل سطح، مراقبت از کاشی‌های سرامیکی تازه رنگ‌شده‌ (با جارو کردن آن ها در صورتی که بخشی از کف هستند، یا گردگیری و پاک کردن آن ‌ها در صورتی که بخشی از میز یا دیوار هستند)، اهمیت زیادی دارد. برای محافظت از سرامیک های رنگ شده در برابر آثار خراشیدگی، می توان از فرش یا موکت روی آن ها استفاده کرد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 15

پانزده. کاشی های سرامیکی رنگ شده را باید با ابزارهای ملایم تمیز کرد. برای این کار همیشه باید از پاک کننده های با PH خنثی استفاده کرد و از وسایل ساینده مانند پشم فولادی یا برس های تمیز کننده اجتناب نمود. ابزارهای نرمی مانند ابرها یا پارچه ها انتخاب های بهتری هستند. نکته قابل توجه این است که باقی ماندن آب یا پاک کننده ها روی کاشی و سرامیک می تواند رنگ آن ها را از بین ببرد، بنابراین باید مطمئن شد که مواد به سرعت از روی سطح برداشته شوند.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت بیست و ششم (نقاشی سرامیک) 16

 

در پایان باید گفت که کاشی و سرامیک یکی از عناصر اصلی بسیاری از خانه ها است، بنابراین ظاهر آن ها می تواند تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی خانه داشته باشد. یکی از ساده ترین راه های نوسازی سرامیک، رنگ آمیزی آن است. اگرچه این کار کمی دشوار به نظر می رسد، اما پیروی از مراحل فوق این فرایند را بسیار ساده و انجام پذیر می کند. بنابراین با آماده‌سازی مناسب سرامیک ها، انتخاب نوع رنگ و درزگیر مناسب، می‌توان تنها در چند روز یک سطح زیبا و هماهنگ با دکوراسیون داخلی خانه داشت.

 

 

کاری از تیم توسعه و تحقیق آیسافام…

امتیاز شما به این مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و خرید