انواع قلم موی نقاشی ساختمان

انواع قلم موی نقاشی ساختمان

انتخاب قلم موی نقاشی ساختمان میتواند چالش های مختلفی داشته باشد و برای بسیاری از افراد این سوال به وجود می آید که چگونه بهترین قلموی زنگ ساختمان را انتخاب کنند. همان طور که می‌دانید برای رنگ آمیزی سطوح مختلف با رنگ های مختلف قلموهای متفاوتی استفاده می‌شود و شما هنگام خرید رنگ ساختمانی باید قلموی مناسب برای آن رنگ را نیز تهیه کنید. برای مثال جنس موهای قلم طبیعی باشد یا موادی مانند پلی استر و نایلونی؟ یا اینکه سطح قلم مو باید صاف باشد یا کج و زاویه دار؟ در این مقاله ما به تمام نکاتی که شما هنگام خرید قلم موی ساختمان باید به آن توجه کنید خواهیم پرداخت.

ویژگی های ظاهری قلم مو

در قدم اول می­توان موهای آن را با انگشتان دست جا به جا کرد و به این نکته توجه نمود که هرچه موهای قلم مو فشرده تر باشد، قلم مو قابلیت پخش رنگ بیشتری دارد. همچنین موهای قلم مو باید به خوبی به بدنه آن وصل شده باشند و هنگام فشار آوردن به آن به راحتی به شکل و حالت اولیه خود برگردند.

در گام بعد باید قلم مویی را انتخاب کرد که موهای آن حالت خرد شده داشته باشند. این قلم موها از این نظر انتخاب بهتری هستند که رنگ را بهتر به خود می گیرند و جذب رنگ بهتری دارند و همچنین هنگام نقاشی سطوح اثر کمتری را روی سطح باقی می گذارند.

قلم مو باید موهای بلند و باریکی داشته باشد مخصوصا روی قلم مو های باریک این نکته بسیار مهم است .این ویژگی باعث ایجاد انعطاف پذیری در قلم مو شده که برای نقاشی در گوشه ها و اطراف آن بسیار مناسب است.

آشنایی با انواع قلم مو نقاشی ساختمان

قلم موهای نقاشی به دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی میشوند که در ادامه این دسته بندی ها را تشریح خواهیم کرد.

1- قلم مو ها از نظر جنس

قلم مو ها ازنظرجنس

1- قلم مو­ های طبیعی:  قلم مو­ های طبیعی از موی حیوانات ساخته شده ­اند. این رنگ ­ها برای استفاده و پیاده­ سازی رنگ­ های پایه روغنی استفاده می­ شوند. انشعاب ­های طبیعی نوک این قلم مو ­ها ویژگی در آن ­ها ایجاد می­ کند که رنگ بیشتری را در خود نگه می ­دارند و زمینه ایجاد یک رنگ ­آمیزی صاف را فراهم می کنند.

2- قلم مو­ های ترکیبیِ پلی ­استر، نایلونی: این قلم مو ­ها به راحتی تمیز می ­شوند و با انواع رنگ­ های اکریلیک به خوبی کار می­ کنند. ترکیبی از دوام نایلون و شکل پلی ­استر این قلم مو­ ها را به یک قلم موی با کیفیت بالا تبدیل کرده است. علاوه بر این، این قلم مو ­ها بسیار بادوام ساخته می­ شوند و می ­توانند پروژه­ های بی ­شماری را انجام دهند. بنابراین، با مراقبت مناسب، قلم مو­ های پلی­ استر سال ها ماندگار خواهند بود.

3- قلم مو ­های پلی ­استر: این قلم مو­ ها بهترین انتخاب برای کار با رنگ­ های اکریلیک هستند. این قلم مو ها شکل و دوام خود را هنگام کار با هر رنگی حفظ کرده و رنگ را صاف و یکنواخت روی سطح پیاده می­ کنند.

2- قلم مو ها از نظر اندازه

قلم مو ها از نظر اندازه

قلم مو ­ها در اندازه ­های مختلفی در بازار موجودند، اما به ­طور کلی می ­توان گفت که طبق این راهنما می­ توان انتخاب درستی داشت. قلم مو­ های با سر بین 2 تا 5 سانتی ­متر برای پنجره ­ها و سطوح کوچک­ تر استفاده می­ شود. قلم مو ­های با سر حدودا 7 سانتی ­متر برای نقاشی درب­ ها و کابینت­ ها بیشتر کاربرد دارند. در نهایت قلم مو­ ها با سر 10 سانتی ­متر و بالاتر در سطوح بزرگ­ تر، پوشش خوبی ایجاد می­ کنند. به عنوان یک قاعده کلی در مورد انتخاب سایز مناسب می توان گفت که قلم موهایی مناسبند که کمی باریک تر از سطح موردنظر باشند.

3- قلم مو ها از نظر شکل

انواع قلم موی نقاشی ساختمان 1

در این تقسیم ­بندی قلم مو­ ها از نظر شکل و برش سرِ آن­ ها به پنج دسته نقسیم می­ شوند.

1- قلم مو صاف: این قلم مو برای نقاشی سطوح بزرگ و مسطح ساخته شده است. این قلم موها برای اصلاح گوشه ها استفاده می شوند. شکل بیضی موجود در سر آن ها کنترل و دقت بیشتری را در لبه ها ایجاد می کند و رنگ بیشتری را در خود نگه می دارد.

2- قلم مو زاویه دار: این قلم مو دارای موهایی است که با زاویه خاصی برش خورده­ اند و برای نقاشی پنجره­ ها و اطراف آن ­ها استفاده می ­شود. در واقع برای نقاشی سطوح باریک و گوشه ای بسیار مناسبند.

3- قلم مو مسطح: عرض این قلم مو باریک است و موهای آن به طور مستقیم برش خورده­ اند. این قلم مو ها دسته باریک و بلندی دارند و به همین دلیل چرخاندن و کنترل آن ها آسان است. این قلم مو ها برای نقاشی سطوحی مانند درب، پنجره، کمد و غیره ایده آل هستند.

4- قلم مو زاویه­ دار نازک: این قلم مو دارای سطح نازک­ تری بوده و برای کارهای دقیق ایده ­آل است.

5- قلم مو دیواری: یک قلم مو صاف و ضخیم است که رنگ بیشتری را در خود جای داده و برای نقاشی سطوح بزرگ مثل سقف و دیوار استفاده می ­شود. این نوع قلم موها بیشترین رنگ را روی سطح مورد نظر پخش می کنند. برای این نوع از قلم موها سایز 10 سانتی متری انتخاب خوبی است، البته ممکن است استفاده از قلم مو های دیواری با سایز کمتر مثل 7 سانتی متری آسان تر باشند. قلم مو های دیواری استاندارد ترین و متداول ترین نوع قلم موها هستند. آن ها ضخیم و مسطح هستند و رنگ زیادی را در خود نگه می دارند و انعطاف پذیری خوبی دارند

یکی از قلم موهایی که برای رنگ آمیزی سطوح بزرگ استفاده می شود، قلم موی پلاستیکی یا مقلاویز است. این قلم مو که از جنس پلی استر است برای پیاده سازی رنگ پلاستیک روی سطوح مختلف استفاده می شود و برای سطوح کوچک یا به کار گیری رنگ های روغنی مناسب نیست.

طرز استفاده از قلم موها برای نقاشی

نکته اول مربوط به طرز گرفتن قلم مو است. قلم موهای کوچک را باید مثل یک مداد در دست گرفت یعنی با انگشت شست و دو انگشت اول با آن ها کار می شود. این تکنیک، نقاشی در نقاط حساس یا سخت را بسیار ساده تر می کند. اما قلم موهای دیواری و بزرگ را باید با تمام دست نگه داشت زیرا آن ها بزرگ تر و سنگین تر هستند. در واقع باید مانند یک راکت تنیس با آن ها رفتار کرد. این تکنیک در هنگام نقاشی سطوح بزرگ و مسطح بسیار کاربردی است.

قبل از شروع نقاشی باید موهای قلم مو را مرطوب کرد (رنگ اکریلیک را با آب و رنگ های دیگر را با رقیق کننده های مناسب) تا حالت آن ها تنظیم شده و بتوان از حداکثر کارآیی قلم موها استفاده کرد. سپس می بایست رطوبت اضافی را با زدن آرام آن به لبه سطل گرفت.

تمیز کردن قلم موها

تمیز کردن قلم موها

بعد از کار با قلم موها نوبت به تمیز کردن آن ها می رسد. تمیز کردن صحیح قلم موها پس از استفاده از آن ها باعث می شود تا برای پروژه های بعدی در حالت عالی خود باقی بمانند و در مدت طولانی قابل استفاده باشند.

1- استفاده از حلال ها:

1- ابتدا باید قلم مو را روی دستمال یا حوله کاغذی کشید که تا حد امکان رنگ از بین برود. از بین رفتن رنگ اضافی کار تمیز کردن قلم مو را در مراحل بعدی بسیار آسان تر می کند. می توان این کار را با کشیدن قلم مو روی لبه قوطی رنگ انجام داد و سپس از پارچه یا حوله کاغذی استفاده کرد تا رنگ بیشتری از آن جدا شود.

2- پس از پاک کردن رنگ اضافی باید قلم مو را در حلال مناسب شست. اگر این حلال ها در طول کار کثیف شود نیز همچنان می توانند در تمیز کردن قلم مو موثر باشند.

حلال های مختلفی برای انواع رنگ موجود هستند که از میان آن ها می توان به حلال های معدنی برای رنگ های روغنی و آب برای رنگ های بر پابه آب و رنگ های آکریلیک استفاده نمود.

سپس باید قلم مو را در در ظرفی با آب و صابون شست تا حلال از آن خارج شود. بعد از اتمام تمیز کردن باید یکبار دیگر آن را زیر آب فراوان شستشو داد. در پایان نیز مجددا قلم مو را با دستمال تمیز یا با حوله کاغذی پاک کنید

. در نهایت باید با تکان هایی آب اضافی را از قلم مو خارج کرد.

باید قلم مو را به صورت صحیح در ظرف قرار داد تا قلم مو هنگام خشک شدن تغییر شکل ندهد و در مجاورت هوا کاملا خشک شود.

2- استفاده از نرم کننده پارچه:

1- مانند حالت قبل ابتدا باید قلم مو را روی دستمال یا حوله کاغذی کشید که تا حد امکان رنگ از بین برود.

2- در گام بعد باید یک گالن (8/3 لیتر) آب گرم (نه داغ) را با نصف لیوان (120 میلی لیتر) نرم کننده پارچه مخلوط کرد. این راه حل به شل شدن رنگ کمک می کند و باعث می شود که به راحتی از روی آن بریزد.

3- سپس باید قلم مو را در محلول به دست آمده، حرکت داد تا رنگ های روی قلم مو خارج شوند و مجددا قلم مو را با دستمال تمیز یا حوله کاغذی پاک کرد.

4- مانند حالت قبل باید قلم مو را در جای مناسبی قرار داد تا به صورت مناسبی خشک شود.

3- استفاده از سرکه:

از این روش برای قلم موهایی که رنگ در آن ها خشک و سفت شده اند استفاده می شود:

1- ابتدا باید قلم مو را به مدت یک ساعت در سرکه سفید خیس کرد. بعد از یک ساعت، باید بررسی شود که آیا می توان موهای آن را به عقب خم کرد. اگر این کار قابل انجام نبود باید یک ساعت دیگر قلم مو را در سرکه قرار داد.

2- اگر بعد از دو ساعت هم چنان قلم مو سفت بود باید آن را در ظرفی پر از سرکه قرار داد و آن را چند دقیقه جوشاند.

3- سپس باید قلم مو را در جایی قرار داد تا خنک شود.

4- در گام بعد باید توسط یک شانه قدیمی یا با استفاده انگشتان دست قلم مو را شانه کرد. برای این کار باید شانه را در پایه موها قرار داد و به سمت پایین کشید تا رنگ­های شل شده از قلم مو جدا شوند. این کار تا جایی ادامه پیدا می کند که تمام رنگهای سخت شده از بین بروند.

5- سپس باید قلم مو را زیر آب روان قرار داد تا کاملا تمیز شود. اگر لازم بود پس از پایان این قسمت می توان مجددا قلم مو را در سرکه جوشاند.

6- در نهایت و مانند حالت قبل باید قلم مو را در جای مناسبی قرار داد تا به صورت مناسبی خشک شود.

4- استفاده از مایع ظرفشویی (برای روغنی ها):

ابتدا باید قلم مو را روی دستمال یا حوله کاغذی کشید که تا حد امکان رنگ از بین برود.

2 سپس باید مایع ظرفشویی را در کف دست خود ریخت و شیر آب گرم را باز نمود.

3- سپس در حالی که آب روی دست در جریان است، موهای قلم مو را با حرکات دایره ای روی کف دست کشید تا رنگ های اضافی خارج شوند.

4- در پایان باید قلم مو را در جای مناسبی قرار داد تا به صورت مناسبی خشک شود.

نگهداری از قلم موها

نگهداری از قلم موها

برای حفظ قلم مو و نگهداری از آن می توان گام های زیر را دنبال کرد. با رعایت این نکات می توان آن ها را برای سال های طولانی در اختیار داشت.

پس از تمیز کردن قلم مو لازم است که موهای آن را روی یک سطح صاف فشار داد. این کار باعث می شود موهای قلم مو پراکنده شوند و تمام رنگ ها را از وسط قلم مو خارج شود.

پس از شستن قلم مو، مهمترین کار خشک کردن آن است. برای این کار می توان از یک حوله تمیز برای گرفتن آب اضافی آن استفاده کرد. سپس باید قلم مو را روی لبه سینک یا محل کار استراحت داد تا هوا در اطراف موها گردش کند و به خشک شدن سریعتر آن کمک شود.

بهترین راه برای نگهداری قلم موها پس از خشک شدن، این است که ان را در یک ظرف عمیق قرار داد به این صورت که دسته قلم مو درون یک ظرف عمیق قرار داده شود و موهای آن به سمت بالا باشد. همچنین می توان یک پوشش پلاستیکی یا مقوایی را بر روی موها قرار داد تا به حفظ شکل قلم مو کمک کند. البته می توان  قلم مو های بزرگ را به صورت وارونه آویزان کرد. معمولا سوراخی در دسته قلم مو های بزرگ وجود دارد که برای این کار تعبیه شده است. اما برای قلم موهای کوچک انجام این کار توصیه نمی شود زیرا ممکن است مقداری آب اضافه در سر آن ها گیر بیفتد و باعث شل شدن موهای قلم مو شود.

سخن نهایی

شرکت آیسافام تمام تلاش خودرا کرده است که شمارا با انواع قلموهای ساختمانی و نحوه نگهداری آن آگاه سازد تا بتوانید به راحتی قلموی مناسب کار خودرا پیدا کنید و در طی انجام کار لذت ببرید و همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید رنگ ،محاسبه میزان رنگ اکریلیک و پلاستیک برای نقاشی ساختمان میتوانید با مشاورین ما از طریق شماره 02191003467 تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما به این مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و خرید