آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی)

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی)


نقاشی سقف و شیروانی

 

 

در مجموعه مقالات «آموزش گام به گام نقاشی ساختمان» شرکت رنگ سازی آیسافام اطلاعاتی را در اختیار خواننده قرار می دهد تا به کمک آن ها بتوانند به صورت گام به گام، مراحل لازم برای داشتن یک نقاشی موفق را سپری کند. در شانزدهمین مقاله از این سری مقالات، اقدامات لازم برای نقاشی قسمت های مختلف سقف و شیروانی شرح داده می شود.
سقف خانه یکی از مهم ترین عناصر ساختمان محسوب می شود که می تواند در حفظ و نگهداری و زیبایی آن بسیار موثر باشد. یکی از بهترین راه ها برای زیباسازی مجدد سقف و شیروانی خانه، تعمیر و نقاشی آن است که می تواند بر زیبایی کل ساختمان نیز تاثیر بگذارد. از این رو در این مقاله به روش های تعمیر، نقاشی سقف و شیروانی پرداخته می شود که شامل روش های تعمیر سقف، انتخاب ابزار و رنگ مناسب و روش های نقاشی سقف می شود. اما پیش از شروع مطالب مربوط به این موضوع باید ذکر شود که مهمترین نکته در نقاشی سقف و شیروانی توجه به نکات ایمنی است.

قدم اول. بازرسی و تمیز کردن سقف

یک. قبل از شروع کار، ابتدا باید سقف را به طور کامل بررسی کرد تا هر گونه ترک یا آسیب مشخص شود. برای این کار باید یک نردبان را به دیوار خانه تکیه داد تا بتوان به راحتی به پشت بام و سقف خانه رسید. در این بررسی باید به دنبال هر گونه کاشی که دارای ترک های بزرگ است یا از سقف بلند می شود، بود. البته توصیه می شود که تمام آسیب های سقف را یادداشت کرد تا مشخص شود که چه چیزی هایی را باید تعویض یا تعمیر شوند. اما اگر برای بالا رفتن از پشت بام با مشکلاتی همراه باشد، می توان از یک بازرس سقف کمک گرفت تا تمام عیوب را مشخص کند.

نکته بسیار مهم این است که اگر سقف ساختمان شیب دار است، حتما از تسمه ایمنی سقف استفاده شود تا از هر گونه سقوط و لیزخوردگی پیش گیری شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 1

 

دو. پس از شناسایی نقاط آسیب دیده و قبل از رنگ آمیزی سقف، باید قسمت های مورد نیاز سقف را تعویض یا تعمیر کرد. برای این کار باید از پایین ترین قسمت سقف شروع کرده و به سمت قله سقف حرکت کرد. در این راستا باید کاشی هایی که آسیب دیده اند را برداشته و جایگزین کرد و یا قسمت های معیوب را تعمیر نمود. تا زمانی که سقف به طور کامل تمام شود، باید روی تمام نقاط آسیب دیده کار کرد. توصیه می شود که این فرایند را در یک روز آفتابی انجام داد. با این کار هنگام کار روی سقف و پشت بام، نگرانی ناشی از بدی آب و هوا کاهش می یابد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 2

 

سه. در صورتی که سقف قبلا رنگ آمیزی شده است، باید از یک سوهان یا کاردک بتونه برای خراش دادن رنگ های شل استفاده کرد. برای این کار باید سوهان یا کاردک را محکم روی رنگ فشار داد، اما مطمئن شد که به فلز زیر آن آسیبی وارد نمی شود.

برای این که آستر و رنگ بهتر به سقف بچسبند، می توان به کمک سنباده، سطح فلز را کمی خراش داد. به عنوان مثال، اگر قرار است سقفی با ابعاد کوچک نقاشی شود، می توان از کاغذ سنباده 80-120 یا یک برس سیمی استفاده کرد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 3

 

 

چهار. در گام بعد، باید با استفاده از یک ابزار مناسب مثل واتر جت، زباله ها و آلودگی ها را از سقف های فلزی یا کاشی تمیز کرد. برای استفاده از واتر جت باید وسیله را در زاویه 25 درجه نگه داشت و از یک شلنگ به اندازه کافی بلند استفاده نمود. هنگام شروع کار، باید از قله پشت بام و سقف آغاز کرد و به سمت پایین حرکت کرد تا آسیبی به سقف وارد نشود. هم چنین باید توجه داشت که در هنگام کار باید واتر جت را در فاصله 30 تا 60 سانتی متری از سقف نگه داشته شود.

برای رعایت نکات ایمنی، بهتر است از شخص دیگری برای نگه داشتن شلنگ کمک گرفت تا کمکی به هدایت شلنگ کمک کند تا به قسمت های مختلف سقف گیر نکند.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 4

 

پنج. در مرحله بعد، باید برای از بین بردن آلودگی ها یک محلول تمیز کننده درست کرد. برای این کار باید 1 لیتر محلول سفید کننده، 1 گالن (4 لیتر) آب و 1⁄4 فنجان (60 میلی لیتر) ماده پاک کننده را با هم مخلوط کرد. سپس محلول را در یک دستگاه سمپاش ریخته و به طور یکنواخت روی آلودگی ها اسپری کرد. پس از گذشت 15 دقیقه باید مواد پاک کننده را با شلنگ شست.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 5

 

شش. پس از پایان شست و شوی سقف و قبل از شروع رنگ آمیزی باید منتظر ماند تا سقف کاملا خشک شود. اگر پروژه در یک روز آفتابی انجام شود، سقف ظرف مدت یک ساعت خشک می شود. در غیر این صورت، باید یک روز زمان در نظر گرفت تا تمام رطوبت از سقف خارج شود. پس از خشک شدن سقف، می توان رنگ آمیزی را شروع کرد. نکته مهم این است که اگر در حالی که سقف خیس است، فرآیند رنگ آمیزی انجام شود، رطوبت موجود روی سقف باعث شکل گیری کپک روی آن می شود.

نکته دیگری که قابل توجه این است که سقف های فلزی ممکن است سریع تر خشک شوند زیرا آب و رطوبت به سرعت از آن ها خارج می شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 6


قدم دوم. انتخاب ابزار مورد نیاز

یک. برای سرعت بخشیدن به فرآیند نقاشی، می توان از یک دستگاه رنگ پاش بدون هوا (ایرلس) استفاده کرد. این وسیله رنگ را به صورت کاملا یکنواخت و به صورت پودری بر روی سطح می پاشد و نیازی به استفاده از چند لایه رنگ نیست، زیرا سطح کار کاملا یکدست و بدون موج رنگ خواهد شد. اما اگر دستگاه رنگ پاش بدون هوا در دسترسی نباشد، می توان از قلم مو و غلطک استفاده کرد که مطمئنا بیشتر از روش قبل نیاز به توجه و زمان دارد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 7

 

دو. یکی از نکات بسیار مهم در نقاشی سقف و شیروانی رعایت نکات ایمنی است. به عنوان مثال برای جلوگیری از سقوط، باید از کفش های ضد لغزش و بندهای  ایمنی استفاده کرد. هم چنین باید به دنبال کفش یا چکمه ‌هایی بود که کفی آن‌ها لغزنده نباشد و بتوان با کمک آن ها به راحتی روی پشت بام، راه رفت. اگر سقف شیب دار باشد، توصیه می شود که از یک براکت مهار ایمنی روی قله سقف استفاده شود. مهار را باید در اطراف شانه ها و پاها محکم کرد و سپس طناب را به مهار و براکت متصل نمود. به این ترتیب هنگام کار احتمال سقوط از پشت بام کاهش می یابد.

نکته قابل توجه در استفاده از ابزارهای ایمنی این است که باید ابزارها را به طور کامل در جای خود محکم کرد تا پس از رنگ آمیزی، با رنگ خیس برخورد نکند.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 8

 

سه. یکی دیگر از راه هایی که به کمک آن می توان ایمنی کار را افزایش داد، این است که بهتر است در صورت امکان به جای رفتن روی پشت بام، از نردبان کمک گرفته شود. معمولا کار کردن روی نردبان از کار کردن روی پشت بام ایمن تر است. برای این کار باید نردبان را به خانه تکیه داد. بسیار مهم است که نردبان از خطوط برق دور نگه داشته شود. هم چنین باید توجه داشت که نردبان جلوی هیچ دری قرار داده نشود، زیرا کسی که دری را باز می کند ممکن است نردبان را واژگون کند.

در هنگام کار همیشه باید هر دو پا را محکم روی یک پله از نردبان قرار داد و با دستی که از آن استفاده نمی شود، کنار نردبان را گرفت. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که هنگام استفاده از نردبان، نباید سعی کرد که دسترسی را به مناطقی که خیلی دور هستند گسترش داد، زیرا این کار می تواند موجب از دست دادن تعادل و واژگونی نردبان شود. به جای این کار بهتر است از ابزاری با دسته بلند استفاده شود.

قدم سوم. انتخاب صحیح رنگ

یک. یکی از گزینه های مناسب برای نقاشی سقف و شیروانی، رنگ اکریلیک پایه آب است. البته می توان از سایر رنگ های موجود در بازار که برای سقف و شیروانی مناسب هستند نیز استفاده کرد. اما به طور کلی رنگ اکریلیک پایه آب، یکی از بهترین پوشش ها و محافظ ها برای سقف است.

باید توجه داشت میزان رنگ را متناسب با سطح سقف و شیروانی انتخاب کرد. یکی از نکاتی که هنگام انتخاب رنگ سقف می توان در نظر داشت این است که رنگ سفید نور را منعکس می کند و در ماه های گرم سال ساختمان را خنک نگه می دارد، بنابراین می تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 9

 

دو. در انتخاب طیف رنگ، بهتر است رنگی انتخاب شود که به خوبی با رنگ خانه هماهنگ باشد. این رنگ می تواند با رنگ اطراف خانه تضاد ایجاد کند یا می تواند با سایر ویژگی های طراحی خانه ترکیب شود. اگر رنگ های سنتی مورد نظر باشد، می توان از طیف  های خاکستری، قهوه‌ای یا مشکی استفاده کرد. برای رنگ‌های متضاد، می توان سایه‌های قرمز مایل به نارنجی یا رنگ‌های قهوه‌ای روشن‌تر را انتخاب کرد. همچنین می‌توان ترکیبی از رنگ‌ها، مانند خاکستری و مشکی یا قهوه‌ای و خرمایی را برای جلوه‌ای مبهم انتخاب نمود. به علاوه اگر خانه سفید، خاکستری، زرد یا آبی است، می توان از  رنگ خاکستری یا مشکی استفاده کرد تا تضادی شیک ایجاد کند. برای خانه های آجری قرمز یا زرد، می توان رنگی بین مشکی، قهوه ای و خاکستری انتخاب کرد.

هم چنین برای خانه هایی با سایدینگ طبیعی، مانند سنگ یا وینیل خاکی، می توان رنگ قهوه ای یا خرمایی را برای هماهنگی با نمای بیرونی خانه انتخاب نمود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 10

 

سه. برای انتخاب رنگ دلخواه، می توان از چندین محله دیدن کرد تا بتوان نتیجه رنگ های مختلف را روی سقف ساختمان های مختلف مشاهده کرد. در واقع می توان گفت که باید به دنبال خانه هایی با شکل، نمای بیرونی و رنگ مشابه «خانه مورد نظر برای نقاشی» گشت و توجه داشت که به نظر می‌رسد کدام یک از سقف‌ها و دیوارپوش‌ها جذاب‌تر به نظر می‌رسند.
هم چنین می توان خانه‌هایی را که از نظر معماری شبیه «خانه مورد نظر برای نقاشی» هستند، به صورت آنلاین جستجو کنید. این مرحله به این دلیل حائز اهمیت است که به این به عنوان مثال، ممکن است یک خانه واقع شده در مزرعه با یک ترکیب رنگی خوب به نظر برسد، اما این رنگ برای یک ساختمان با نمای سنتی مناسب نباشد و جلوه خوبی نداشته باشد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 11

 

چهار. در قدم بعد توصیه می شود که اصطلاحا یک «سقف خنک» نصب شود تا مصرف انرژی بهینه گردد. انتخاب یک سقف خنک می تواند دمای اتاق زیر شیروانی را حدود 5 درجه سانتیگراد کاهش دهد. بنابراین اگر پروژه نقاشی سقف در آب و هوای گرم انجام می شود، با استفاده از این نوع سقف می توان به کاهش قبوض برق و بهبود طول عمر مصالح سقف کمک کرد.
بنابراین اگر رنگ سفید یا یک طیف رنگی روشن برای سقف خانه انتخاب شود، این هدف محقق می گردد زیرا رنگ روشن نور خورشید را منعکس می کند و به پایین نگه داشتن دمای خانه کمک می کند.

اما از سوی دیگر رنگ های تیره گرما را جذب می کند و به خانه هایی که در آب و هوای سردتر هستند کمک می کند تا کاملا گرم بمانند. این رنگ ها هم چنین به آب شدن برف و یخ از سقف نیز کمک می کنند. هم چنین باید به خاطر داشت که رنگ‌های با کنتراست بالا، مانند خاکستری و کرم در کنار هم، ویژگی ‌های خانه را برجسته تر می‌کنند، در حالی که رنگ‌های کم کنتراست، مانند قهوه‌ای، عیوب خانه را پنهان می ‌کنند.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 12

 

نکته دیگری که می توان به آن توجه داشت این است که اگر برای سقف رنگی انتخاب شود که با دیوار پوش خانه ترکیب شود، خانه را بزرگ تر جلوه می دهد. در واقع می توان گفت که رنگ های کم کنتراست برای زیباتر کردن ظاهر خانه و بلندتر نشان دادن خانه های کوچکتر ایده آل هستند. از آن جایی که این رنگ ها ادامه رنگ دیوارهای اطراف هستند، چشم را به سمت بالا هدایت می کنند و خانه را بلند تر نشان می دهند.

توصیه می شود که از رنگ‌های تند مانند سفید یا سیاه که می‌توانند خانه را به بخش‌های مجزا تقسیم کنند، اجتناب شود. به عنوان مثال، اگر خانه ای در مزرعه ای با دیوارهای سنگی قهوه ای واقع باشد، سایه های قهوه ای مایل به قرمز برای سقف انتخاب مناسب تری است.

 

پنج. اگر پروژه نقاشی سقف در یک محله مسکونی یا یک شهرک انجام می شود حتما باید قوانین مربوط به رنگ های سقف در این محله را بررسی کرد. در واقع اگر انجمن مالکان خانه های محلی شهرکی قوانینی را برای طیف رنگ مربوط به سقف تعریف کرده باشند، باید آن ها را به دقت خواند تا مشخص شود که انتخاب رنگ سقف مورد نظر هیچ مقرراتی را نقض نمی کند.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 13

 

حتی اگر قوانین مشخصی برای رعایت کردن رنگ خاصی در این نوع مناطق تعریف نشده باشد، باید به به این موضوع فکر کرد که سقف مورد نظر در کنار خانه های همسایه چگونه به نظر خواهد رسید. به عبارت دیگر اگر بسیاری از خانه‌ های محله دارای سبک سقف یکسانی هستند، ممکن است نشانه خوبی باشد که آن رنگ با آن نوع خانه‌ ها بیشتر هماهنگ بوده است.

شش. راه دیگری که می تواند در این انتخاب بسیار کمک کننده باشد، این است که در مورد طیف رنگی مورد نظر با یک سقف ساز یا پیمانکار معتبر صحبت شود. در این راستا می توان از نمای بیرونی خانه عکس گرفته و آن را به یک سقف ساز یا پیمانکار مجاز نشان داد. هم چنین می توان گزینه‌هایی مختلف رنگی را از یک کاتالوگ مرور کرد، یا نمونه‌های آن را به خانه برد تا بتوان آن ها را با دقت بررسی کرد. هم چنین اگر یک نمونه خاص از سقف ها در جستجوی آنلاین مورد تایید بوده است، می توان آن را به سقف ساز یا پیمانکار نشان داد تا بتواند در رسیدن به هدف مورد نظر راهنمایی های موثرتری داشته باشد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 14

 

اما اگر به طور کلی امکان کمک گرفتن از یک سقف ‌ساز یا پیمانکار معتبر وجود نداشته باشد، می توان به یک فروشگاه سخت ‌افزار مراجعه کرد و نمونه‌ های رنگی آن ‌ها را مشاهده نمود و ایده ‌ای از فرآیند سقف ‌سازی آن ‌ها کسب کرد.

باید به خاطر داشت که رنگ‌های با کنتراست بالا، مانند خاکستری و کرم در کنار هم، ویژگی‌های خانه را برجسته می‌کنند، در حالی که رنگ‌های کم کنتراست، مانند قهوه‌ای و قهوه‌ای با هم، عیوب را پنهان می‌کنند.

هفت. یکی از نکاتی که در انتخاب طیف رنگی برای سقف از اهمیت بالایی برخوردار است، توجه به ویژگی های معماری ساختمان است. یعنی اگر سقف خانه به صورت شیب دار بوده و بسیار قابل مشاهده باشد، باید تخصص و زمان بیشتری را برای انتخاب رنگ مناسب آن در نظر گرفت. اما اگر خانه دارای سقف مسطح باشد، می توان از گزینه ای که از نظر بصری کمتر جذاب است، مانند بتن یا آسفالت خاکستری استفاده کرد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 15

 

قدم چهارم. پیاده کردن رنگ

یک. در این مرحله و قبل از شروع کار باید دریچه ها یا پنجره های سقفی را که نباید نقاشی شوند، پوشاند. برای این کار و در راستی بسته بندی و پوشاندن دریچه ها و نورگیرهای سقف بهتر است از ورقه ها یا پوشش های پلاستیکی استفاده شود. به این صورت که باید لبه های پلاستیک با نوار مخصوص نقاشی کاملا بسته شود تا رنگ به سطح دریچه و نورگیرها نرسد. اما باید اطمینان حاصل کرد که نوار مخصوص نقاشی به هیچ یک از قسمت های سقف نچسبیده باشد، زیرا در یکنواختی رنگ نهایی تاثیر زیادی خواهد داشت.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 16

 

دو. در قدم بعد و برای شروع رنگ آمیزی، توصیه می شود که نقاشی از بالا به پایین سقف انجام شود. در واقع روند نقاشی سقف باید به این صورت باشد که نردبان را در وسط سقف در امتداد لبه پایین آن قرار داده شود. سپس می بایست رنگ آمیزی را از بالای سقف و در سمت چپ شروع کرده و از بالا به سمت راست حرکت کرد. این کار را تا پوشش کامل سقف باید ادامه داد. هنگامی که کار نقاشی به پایین سقف رسید، باید روی نردبان ایستاد تا قسمت نهایی نیز کامل شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 17

 

سه. قبل از رنگ آمیزی برای رسیدن به رنگ بهتر، باید از یک لایه آستر استفاده کرد. سپس باید زمان کافی را برای خشک شدن لایه آستر در نظر گرفت. برای پیاده سازی آستر نیز توصیه می شود که از رنگ پاش بدون هوا استفاده شود. برای این کار باید رنگ پاش بدون هوا را با یک پرایمر بر پایه آب پر کرد تا بتوان به راحتی آن را روی سقف خود اعمال نمود. سقف را باید با یک لایه نازک و یکنواخت از آستر پوشاند. پس از استفاده از آستر و قبل از شروع رنگ آمیزی، باید حداقل 2 ساعت منتظر ماند تا آستر کاملا خشک شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 18

 

چهار. در گام بعد باید رنگ را روی سقف اسپری کرد. برای این کار باید نازل دستگاه رنگ پاش را در فاصله 30 تا 60 سانتی متر، از سقف نگه داشت. هم چنین باید رنگ پاش را از قله پشت بام به سمت پایین و حدود یک متر حرکت داد. یکی از نکات مهم در زمان استفاده از دستگاه های رنگ پاش این است که نباید از آن ها در روزهای بادی استفاده کرد، زیرا قطرات رنگ با وزش باد جا به جا می شوند و کیفیت نهایی رنگ کاهش پیدا میکند، زیرا پوشش یکنواختی ایجاد نمی شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 19

 

پنج. توصیه می شود که سقف در خطوطی به حدود یک متر نقاشی شود. پس از پیاده کردن خطوط باید از هر خط کمی عقب نشینی کرد تا نواحی که رنگ شده اند، کمی همپوشانی داشته باشند و پوشش یکنواختی حاصل شود. این کار باید تا پوشش کامل سقف ادامه داده شود. بهتر است برای هدایت شلنگ دستگاه رنگ پاش به سمت پایین، از یک نیروی کمکی استفاده شود تا به رنگ تازه و خشک نشده آسیب نرساند.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 20

 

شش. هنگامی که اولین لایه روی سقف به طور کامل پیاده شد، باید حداقل 2 ساعت برای خشک شدن رنگ منتظر ماند و از راه رفتن روی آن خودداری کرد. سپس باید به همان جایی که نقاشی از آن شروع شده است رفت و لایه دوم را به همان روش قبل پیاده کرد. سپس باید به کار روی سقف ادامه داد تا کاملا رنگ آمیزی شود.

نکته قابل توجه این است که اگر رسیدن به رنگی زنده‌تر مد نظر است، پس از گذشت دو ساعت از پیاده کردن لایه دوم، می توان لایه سوم رنگ را نیز اعمال کرد.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 21

 

هفت. در پایان برای رسیدن به یک پوشش کامل، باید لبه ها یا قسمت های باریک سقف را با یک قلم مو یا غلطک رنگ کرد. در واقع پس از خشک شدن لایه دوم، باید مجددا به پشت بام برگشت و به دنبال مناطقی بود  که رنگ نشده اند. سپس روی آن ها و روی لبه ها یا گوشه های باریک را با نوک قلم مو یا غلطک رنگ زد تا رنگ یکنواخت به نظر برسد. در این مرحله نیز قبل از اعمال یک لایه دیگر، باید صبر کرد تا اولین لایه رنگ خشک شود.

 

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان قسمت شانزدهم (نقاشی سقف و شیروانی) 22

 

 

کاری از تیم توسعه و تحقیق آیسافام…

امتیاز شما به این مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و خرید