راهنمای جامع استفاده از غلطک رنگ برای نقاشی ساختمان

غلطک سفید

غلطک رنگ جهت نقاشی ساختمان یک ابزار کاربردی برای سهولت در پیاده ­سازی رنگ است که برای نقاشی روی سطوح بزرگ استفاده می شود و عملکرد سریع و کارآمدی دارد. اگرچه ممکن است استفاده از قلمو­ ها انتخاب ساده ­تری باشد، اما غلطک رنگ، باعث صرفه جویی در زمان می­ شود. غلطک­ ها نسبت به قلمو ­ها مساحت بزرگتری را پوشش می­ دهند و مناطق بزرگ و کوچک را به صورت یکنواخت رنگ می­ کنند. بنابراین در این قسمت به معرفی این ابزار پرداخته می ­شود که می­ تواند کمک زیادی در رنگ ­آمیزی به افراد حرفه ­ای و مبتدی کند.

برای استفاده از غلطک رنگ به یک سینی، قاب، روکش مناسب برای غلطک و گاهی یک پایه بلند نیاز است. روکش ­ها انواع مختلفی دارند که برای کاربردهای مختلف تعریف شده­ اند. از روکش­ های چرمی 6-8 میلی ­متری برای پیاده­ سازی رنگ­ های براق و نیمه­ براق، روکش­ های چرمی 10-12 میلی­ متری برای پیاده­ سازی رنگ­ های براق و روکش­ های چرمی 20-32 میلی ­متری برای پیاده ­سازی رنگ­ روی سطوح خشن مانند دیوارهای بتونی استفاده می­ شود.

انتخاب یک غلطک رنگ مناسب

برای انتخاب یک غلطک رنگ خوب و کاربردی پیروی از نکات زیر توصیه می شود.

نکته اول. برای اینکه بتوان از غلطک رنگ به دفعات استفاده کرد، بهتر است غلطکی با یک قاب فلزی و محکم انتخاب شود. علاوه بر این، غلطک های مناسبند که دارای دندان های کوچک یا زبانه هایی باشند که هنگام استفاده از آن روکش غلطک رنگ را به خوبی نگه دارد. این ویژگی از چرخیدن یا افتادن روکشِ غلطک در هنگام رنگ آمیزی جلوگیری می کند. با توحه به موارد ذکر شده خرید غلطک های یکبار مصرف به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا کیفیت قاب آن کاهش یافته و عملکرد نقاش را محدود می کند.

نکته دوم. برای انتخاب دسته مناسب می توانید انواع مختلف آن که در سایزهای متفاوتی موجود هستند را به غلطک رنگ وصل کرد تا مشخص شود که آیا می تواند تمام سطح موردنظر را پوشش دهد یا خیر. این دسته ها کنترل بیشتری را برای نقاشی قسمت های بزرگ فراهم می کنند و باعث می شوند تا با کاهش دفعات بالا و پایین رفتن از نردبان، منجر به صرفه جویی در وقت نقاش شود. البته قابل ذکر است که برای نقاشی مناطق کوچک و یا در دسترس، نیازی به اتصال دسته به قاب نیست.

نکته سوم. انتخاب روکش غلطک رنگ نیز از دیگر نکات مهم کار با غلطک است.  در اولین قدم، این روکش ها باید متناسب با سطح مورد نظر انتخاب شوند. روکش های بلند برای نقاشی مناطق بزرگی مانند دیوارها مناسبند و روکش های کوتاه تر برای نقاشی مناطق کوچک یا باریک ایده آل هستند. ضخامت روکش غلطک رنگ نیر از موارد دیگری است که باید متناسب با سطح انتخاب شود. در سومین قدم دیوارهایی از جنس خشن و درشت به روکش های کلفت تر نسبت به دیوارهای ساده نیاز دارند و در نهایت باید توجه داشت که روکش غلطک در قاب آن به خوبی قرار گیرد.

معمولا برای رنگ های روغنی از یک روکش مصنوعی یا الیاف طبیعی استفاده شده ولی برای رنگ های اکریلیک فقط از روکش مصنوعی استفاده می شود. همان طور که در انتخاب قاب غلطک نیز بیان شد، بهتر است از خرید روکش ارزان قیمت یا یکبار مصرف خودداری کرد. زیرا مسلما کیفیت پایینی خواهد داشت و رنگ را به خوبی در خود نگه نمی دارد.

دسته غلطک

طرز استفاده از غلطک رنگ برای نقاشی ساختمان

برای داشتن یک نقاشی خوب و آسان با غلطک، پیروی کردن از قدم ­های زیر توصیه می ­شود.

قدم اول. در قدم اول برای استفاده از غلطک ­ها، ابتدا باید روکش آن را شست تا الیاف اضافیِ روی آن­ ها از بین برود و در فرآیند رنگ ­آمیزی خللی ایجاد نکند. سپس باید غلطک رنگ را تکان داد تا آب اضافی موجود در آن از بین برود؛ برای این کار می­ توان از یک پارچه استفاده کرده و آن را خشک نمود. در کل می­ توان گفت که روکش غلطک رنگ باید کمی مرطوب باشد اما آب از آن نریزد. این تکنیک باعث صرفه جویی در وقت می­ شود زیرا غلطک­ های خشک به زمان بیشتری برای جذب رنگ نیاز دارند.این کار برای رنگ های مبتنی بر آب بیشتر توصیه می شود.

قدم دوم. در این قدم باید رنگ موردنظر برای پروژه را انتخاب کرده و آن را کاملا مخلوط نمود. قبل از اینکه غلطک به رنگ آغشته شود، باید مطمئن شد که هیچ گونه تکه ای در رنگ وجود ندارد و تا حد امکان صاف است. برای اطمینان از این موضوع، قبل از انتقال رنگ به سینی رنگ یا سطل، باید آن را با چوب یا یک وسیله مخلوط کننده کاملا هم زد.

قدم سوم. در قدم سوم باید غلطک را به رنگ آغشته کرد.غلطک ها می توانند سطح بزرگی را پوشش دهند و در این زمینه از قلم مو ها بهتر عمل می کنند، بنابراین می توان با غلطک رنگ دیوارها و سقف ها را بسیار ساده تر نقاشی کرد. اما نکته مهم این است که قبل از شروع نقاشی، غلطک به درستی به رنگ آغشته شود. برای این کار می توان از یک سینی رنگ یا یک سطل استفاده کرد. آغشته کردن صحیح غلطک به رنگ کمک می کند تا سطح به صورت صاف و یکنواخت رنگ آمیزی شود و تعداد لایه های مورد نیاز برای رسیدن به یک رنگ ایده آل کاهش پیدا کند. در ادامه هر دو روش به طور کامل شرح داده می شوند.

آغشته کردن غلطک به رنگ

روش اول. استفاده از سینی رنگ

یک. ابتدا باید رنگ را در ظرف موردنظر ریخت، به گونه ­ای که به طور کامل پر نشود. زیرا پر کردن بیش از حد سینی آغشته کردن غلطک به رنگ را دشوار می کند.

دو. سپس باید غلطک رنگ را به آرامی درون رنگ فرو برد. برای این کار از قسمت شیار دار سینی استفاده می شود. لازم نیست غلطک به طور کامل در قسمت گود سینی وارد شود. در حقیقت فرو بردن غلطک در رنگ باعث می ­شود که حجم زیادی از رنگ روی آن قرار گیرد و هنگام نقاشی به صورت رگه ­هایی از سطح موردنظر پایین بریزد.توجه داشته باشید رنگ باید کمتر از نیمی از غلطک را بپوشاند.

سه. پس از آغشته کردن اولیه باید مجددا غلطک را به قسمت شیاردار سینی برگرداند تا مقداری از رنگ آن خارج شود. سپس باید غلطک را روی سینی به عقب و به جلو حرکت داد تا رنگ روی پوشش غلتکی پخش شود.

چهار. در پایان با یک الگوی بزرگ، رنگ روی سطح به طور مساوی پخش و فضاهای خالی آن پر می­ شود. برای این کار باید مراحل فوق را پنج یا شش بار تکرار کرد تا رنگ به طور مساوی روی غلطک قرار گیرد. بنابراین باید از قسمت شیاردار به قسمت گود سینی حرکت کرد و مجددا به قسمت شیاردار بازگشت و غلطک را به عقب و جلو سینی برد تا غلطک به طور کامل رنگی شود. هنگامی که غلطک سنگین شد و سطح آن به طور کامل به رنگ آغشته شد،غلطک آماده نقاشی است.

مخزن رنگ

روش دوم. استفاده از سطل رنگ

یک. ابتدا باید صفحه غلطک را در سطل آویزان کرد. صفحه ها با دو قلاب عرضه می شوند که می توان از آن ها برای آویزان کردن صفحه روی لب سطل استفاده کرد. صفحه را باید به گونه ای آویزان کرد که در قسمت داخلی سطل آویزان شود. در بعضی محصولات، سطل ها با صفحه غلتکی متصل شده عرضه می شوند.

دو. سپس باید سطل را با رنگ تا نیمه پر کرد. باید مطمئن شد که حداقل نیمی از صفحه غلتک خارج از رنگ قرار می گیرد.

سه. باید به آرامی غلتک را درون رنگ برد. باید توجه کرد که غلطک را حدود دو سانتی متر داخل رنگ برد. برای از استفاده ار این کار باید صفحه کمک گرفته شود تا غلطک به درستی وارد رنگ شود. نکته مهم در این قسمت این است که نباید غلطک را به طور کامل در رنگ فرو برد یا آنقدر در رنگ فرو برده شود که کناره های آن رنگی شود. تا اندازه ای غلطک رنگ وارد سطل می شود که فقط کمی به رنگ آغشته شود.

چهار. سپس باید غلطک رنگ را روی صفحه برگرداند. هنگامی که غلطک به رنگ آغشته شد باید آن را روی صفحه حرکت داد تا رنگ اضافی آن خارج شود.

پنج. در پایان با یک الگوی بزرگ، رنگ روی سطح به طور مساوی پخش و فضاهای خالی آن پر می­ شود. برای این کار باید مراحل فوق را پنج یا شش بار تکرار کرد تا رنگ به طور مساوی روی غلطک قرار گیرد. بنابراین باید از پایین سطل حرکت کرد و مجددا به قسمت بالای صفحه بازگشت و غلطک را به عقب و جلو صفحه برد تا غلطک به طور کامل رنگی شود. هنگامی که غلطک سنگین شد و سطح آن به طور کامل به رنگ آغشته شد، آماده نقاشی است.

سطل و غلطک

نکته. بعد از انجام مراحل مربوط به هر دو روش توصیه می شود که پس از آغشته کردن غلطک به رنگ حدود یک دقیقه صبر کرد تا رنگ به درون غلطک نفوذ کند. این کار رنگ را صاف و یکنواخت روی سطح مورد نظر پیاده می کند.

قدم سوم. هنگام پیاده کردن رنگ روی دیوار باید ابتدا گوشه­ های دیوار را با یک قلم مناسب رنگ کرد، چون غلطک ­ها نمی­ توانند به طور مناسب و یکنواخت این مناطق را پوشش دهند. سپس باید برای داشتن یک پوشش یکنواخت، از نوارهای طولانی و عمودی استفاده کرد. در واقع با جابجایی غلطک رنگ از بالا به پایین، باید رنگ را در مناطق غیر رنگی که قبلا با قلم رنگ نشده است، پخش کرد. از حرکات زیگزاگ عمودی بالا به پایین استفاده می ­شود تا رنگ به طور مساوی روی دیوار پخش شود. همیشه هنگام استفاده از غلطک باید از فشار ملایم استفاده کرد. حرکات اجباری یا فشار بیش از حد می­ تواند رگه ­هایی را در رنگ ایجاد کند. یک نکته قابل توجه در زمان نقاشی این است که اگر غلتک به دیوار چسبید و رنگ را روی آن پخش نکرد، نباید از فشار بیشتر استفاده کرد، زیرا این مشکل به این معنی است که غلطک نیاز به رنگ بیشتری دارد.

رنگ گردن دیوار با غلطک

قدم چهارم. برای ادامه رنگ ­­آمیزی، باید غلطک رنگ را مجددا به رنگ آغشته کرد. برای به دست آوردن پوشش یکنواخت­ تر، بهتر است همیشه رنگ جدید را حدود 15 سانتی­ متر روی قسمت قبلی رنگ پیاده کنید.

قدم پنجم. در فواصل بین نقاشی دو لایه رنگ که ممکن است چند ساعت زمان ببرد، نباید غلطک رنگی را در معرض هوا قرار داد. هنگام استراحت ­های کوتاه می ­توان آن را در بسته ­بندی ­های پلاستیکی گذاشت. در پایان کار نیز باید حتما آن را تمیز کرد. برای این کار بهتر است ابتدا با یک اسکرابر(شستشو دهنده) یا چاقوی مخصوص رنگ­ های باقی ­مانده روی غلطک رنگ را تخلیه کرد و سپس آن را با آب شست. برای استفاده مجدد از غلطک باید تا خشک شدن کامل آن منتظر ماند.

تمیز کزدن غلطک

تمیز کردن غلطک رنگ

خریداری یک غلطک رنگ خوب نیازمند صرف هزینه است، اما اگر بتوان از آن به درستی نگهداری کرد، می تواند برای پروژه های زیادی مورد استفاده قرار گیرد. مهمترین کاری که برای افزایش طول عمر غلطک ها می توان انجام داد این است که پس از هر بار استفاده آن را به خوبی تمیز کرد. این کار اگرچه کار دشواری نیست و نتایج خوبی را به همراه دارد ولی کمی زمان بر و وقت گیر است. برای این کار باید کمی صبور بود تا بتوان غلطک خریداری شده را برای سال ها حفظ کرد.

نحوه تمیز کردن غلطک ها با قلم موها متفاوت است. با توجه به رنگی که با غلطک ها پیاده شده است، باید روش  مناسب را برای تمیز کردن آن انتخاب کرد. در واقع استفاده از رنگ اکریلیک یا روغنی، تکنیک های تمیز کاری را متفاوت خواهد کرد. با استفاده از روش مناسب می توان غلطک ها را به خوبی تمیز و برای نقاشی های آتی آماده کرد.

مرحله اول. آماده کردن وسایل و فضای کار

برای جلوگیری از آلوده شدن دست ها به هر گونه رنگ، باید از یک جفت دستکش استفاده کرد. این دستکش ها می توانند از جنس پلاستیکی یا لاتکس باشند. برای محافظت از چشم ها در برابر مواد شیمیایی نیز بهتر است از عینک محافظ استفاده شود. این عینک می تواند عینک پلاستیکی یا عینک کار باشد. سپس نوبت به آماده کردن محل کار می رسد که می توان آن را با روزنامه های قدیمی پوشاند. ابتدا باید قطعات مختلف غلطک رنگ را جدا کرد. با این کار، تمیز کردن کامل این قسمت ها راحت تر انجام خواهد شد.

اگر امکان تمیز کردن غلطک رنگ در لحظه وجود نداشته باشد، باید آن ها را در فضای بسته نگه داشت، به این صورت که آن را در بسته بندی پلاستیکی قرار داده و در یخچال نگهداری کنید. این تکنیک بهترین روش نگهداری غلطک رنگ در جریان پروؤه های چند روزه و متوالی است.

مرحله دوم. تمیز کردن رنگ اکریلیک

در اولین گام باید باقی مانده رنگ روی غلطک را پاک کرد. برای این کار می توان غلطک رنگ را روی بخشی از دیوار که مورد استفاده نیست یا رنگ آن نیاز به نقاشی مجدد دارد کشید. سپس برای از بین بردن رنگ های خشک شده روی غلطک رنگ می توان یک جسم تیز روی غلطک کشید. این کار رنگ های اضافی را هم از آن جدا می کند.

برای آماده کردن محلول مناسب برای تمیز کردن غلطک رنگ، باید در یک ظرف مقداری آب گرم و حدود یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی مخلوط کرد.می توان در ظرف دیگری هم از مقداری آب گرم برای شستن غلطک رنگ  استفاده کرد. سپس باید رول غلطک  رنگ را در محلول برده و با هر دو دست مالش داد تا در حد امکان رنگ از آن خارج شود. هم چنین باید دقت کرد که مایع ظرفشویی هم به طور کامل از روکش غلطک رنگ پاک شود. سپس باید روکش غلطک را با یک حوله تمیز پوشاند تا آب اضافی آن از بین برود و کاملا خشک شود.

مرحله سوم. تمیز کردن رنگ روغنی

مانند حالت قبل در اولین گام باید باقی مانده رنگ روی غلطک را پاک کرد. برای این کار می توان غلطک رنگ را روی بخشی از دیوار که مورد استفاده نیست یا رنگ آن نیاز به نقاشی مجدد دارد کشید. سپس با استفاده از برچسب روی جعبهِ رنگ باید تعیین کرد که از چه نوع حلالی باید استفاده کرد. برچسب ها بیان می کنند که بهترین حلال برای رنگ مورد نظر چه حلالی است. حلال های متداول برای رنگ های روغنی حلال های معدنی، الکل و تینر هستند. سپس باید ظروفی را با پاک کننده مناسب و ظرفی را با آب گرم پر کرد. هنگام پر کردن ظرف ها، باید از حلال ها به اندازه کافی استفاده کرد تا کل روکش و قاب غلطک رنگ را بپوشاند. سپس باید روکش غلطک را جدا کرده و حدود پنج دقیقه در حلال قرار داد. در مرحله بعد آن را برداشته و در ظرف دیگری گذاشت تا به مدت سه تا چهار دقیقه در آن بماند. اگر باز هم رنگ روی غلطک وجود داشته باشد، باید آن را مجددا در ظرف دیگری قرار داد تا رنگ به طور کامل از روکش خارج شود. در پایان باید غلطک رنگ را با آب گرم شست و خشک کرد. می توان از حوله های کاغذی برای خشک کردن روکش غلطک استفاده کرد و آن را به طور ایستاده در جایی قرار داد تا کاملا خشک شود.

استفاده مجدد از غلطک رنگ

هنگام بازسازی خانه، برای صرفه جویی در هزینه ها می توان از غلطک های قدیمی مجددا استفاده کرد. با این کار می توان به محیط زیست نیز کمک کرد. مراحلی که در ادامه ارائه می شوند می توانند به بازیافت و استفاده مجدد از غلطک ها کمک کنند.

قدم اول. ابتدا باید رنگ اضافی که ممکن است از پروژه های قبلی روی غلطک رنگ مانده باشد را با کشیدن آن روی یک سطح یکبار مصرف (مثل روزنامه ها ، مقواها یا غیره) پاک کرد. برای ساده تر شدن این کار، باید در هر بار نقاشی تا حد ممکن از رنگ موجود روی غلطک رنگ استفاده کرد. در واقع هرچه رنگ کمتر روی غلطک باشد، روند تمیز کردن آن راحت تر خواهد بود. رنگ اضافی را از غلطک خود بر روی روزنامه ها ، مقواها یا هر سطح یکبار مصرف دیگر بچرخانید.

قدم دوم. رنگ اکریلیک و رنگ روغنی را می توان طبق دستور زیر از روکش غلطک رنگ پاک کرد. برای از بین بردن رنگ اکریلیک، باید غلطک را در یک سطل با محلول آب و صابون فرو برد و به خوبی در آن چرخاند. سپس با فشار دست رنگ اضافی را از آن خارج کرد. سپس باید غلطک رنگ را آب کشید. در صورتی که هنوز رنگی روی آن باقی مانده باشد، باید این مراحل را مجددا تکرار کرد. اما برای از بین بردن رنگ روغنی باید از حلال های مخصوص هر رنگ (مثل تینر) استفاده کرد. در این راستا باید تینر را در ظرف مخصوص ریخته و غلطک رنگ را روی آن کشید. سپس باید آن را در سطل آب گرم و صابون فرو کرد تا تمیز شده و برای استفاده مجدد آماده شود. باید توجه نمود که هنگام استفاده از حلال ها حتما باید از دستکش استفاده کرد.

قدم سوم. سپس باید غلطک را به قسمت پایین یک آویزِ لباس وصل کرد تا خشک شود. خشک کردن غلطک به این روش در نگهداری پرزهای آن بسیار موثر است و باعث می شود هنگام استفاده مجدد از آن رنگ به صورت یکنواخت روی دیوار پیاده شود.

خشک کردن غلطک

قدم چهارم. در نهایت باید غلطک رنگ خشک شده را درون یک کیسه پلاستیکی(زیپ کیپ) که قابلیت آب بندی دارد نگه داشت. به عنوان مثال می توان غلطک رنگ را درون یک کیسه بزرگ مواد غذایی قرار داده و آن را مهر و موم کرد. در صورت در اختیار نداشتن کیسه مواد غذایی که به اندازه کافی بزرگ باشد؛ می توان از کیسه های پلاستیکی استفاده کرد. با بسته بندی کردن غلطک می توان آن را تمیز و بدون گرد و غبار برای استفاده های بعدی نگه داشت.

نکته. اگر پروژه نقاشی در یک بازه کوتاه مدت انجام می شوند، می توانید غلطک رنگ را درون یک کیسه پلاستیکی گذاشته و آن را به خوبی بسته بندی کنید تا هوا وارد آن نشده و از خشک شدن رنگ جلوگیری شود. همچنین در صورت نیاز می توان پس از قرار داد غلطک رنگ در کیسه، آن را در فریزر قرار داد. اما باید توجه کرد که هنگام استفاده مجدد از غلطک رنگ باید آن را حدود 30 دقیقه قبل از نقاشی کردن از فریزر خارج کرد. نکته مهم دیگر این است که این کار تنها زمانی امکان پذیر است که در پروژه بعدی هم از همان رنگ قبلی استفاده شود.

سر غلطک
3.8/5 - (9 امتیاز)

مطالب مرتبط

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام
  ممنون از توضیحاتتون
  ببخشید من‌ شنیدم رنگ کردن با غلطک بیشتر از رنگ کردن با قلمو رنگ مصرف میکنه. درسته ایا؟

  پاسخ
  • امین اسکندری (پشتیبان سایت)
   1400-05-17 3:11 ب.ظ

   با سلام،
   بله دوست عزیز،در رنگ آمیزی با غلطک رنگ بیشتری استفاده می شود ولی رنگ آمیزی با غلطک برای افراد مبتدی مناسب تر است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و خرید